Poutní místa a umístění křížů           

      7. listopadu 1722 nechává postavit 2 kříže u cesty na Libořice Matyáš Taut. V roce 1800 (13.6.)  byly jíž kříže uhnilé a plechové obrazy s vyobrazením svatých poškozeny. Kříže bylyl vykopány a celkově renovovány. 26. června na svátek utrpení sv. Jana a Pavla byly kříže místními usazeny na jejich původní místo.

      V roce 1772 byl zřízen kříž u kostela. Jestli nahradil předešlý kříž či kříže se asi nedozvíme. Ten byl postaven Johannem Hoffmannem tehdejším mlynářem. Na podzim roku 1839, byl kříž místními opraven. Kříž byl renovován a opatřen zcela novým plechovým obrazem svatého. Opravu celého kříže uhradila tehdy  majitelka obce Klárou Dammová roz. Korbová z  Weidenheimu a 21.10.1839 byl kříž farářem Josefem Schmelcerem vysvěcen. V minulých letech byl dřevěný kříž již značně zchátralý, obraz svatého byl zrezivělý a visel již "na vlásku". Byla nutná jeho rekonstrukce. Nejprve jsem s panem A. Polcarem porazil starý kříž a na jeho místě jsme zabetonovali železný profil tvaru "U", to bylo na jaře r. 2003), na který byl později připevněn nový kříž. K tomu došlo v květnu 2003 za finančního příspěvku OÚ Měcholupy. V Železné u p. Městeckého byly zakoupeny trámy, ze kterých jsem vyhotovil kříž stejných rozměrů jako byl původní. Následně byl připevněn na zmíněnou kovovou konstrukci dne 6.8.2003. Nastal problém s vyhotovením obrazu Krista. Až v r. 2008 se začalo s výrobou plechového obrazu. Nejprve byla z plechu u pana Fárky, který poskytl potřebný materiál, vyříznuta silueta Krista. Předlohou byl původní zbytek obrazu a moje osoba, chybějící partie byly dokresleny. Krista vymaloval pan L.Fárka a obraz byl umístěn na dřevěný kříž v pátek 22. května 2009, den před Svatojánskou poutí-setkání rodáků a přátel Želče. Při té příležitosti byl také vysvěcen otcem Vilémem z Římskokatolické farnosti Liběšice.

       Kříž na hřbitově byl zcela hrazen Klárou Dammovou a to jak dřevo, tak tesařské práce. Náklady činily 17 guldenů. Kříž byl na své místo usazen  při pohřbu statkářovi dcery Anny Singrové (čp.6) 16. listopadu 1839. Původní obraz svatého pochází ze starého kříže na přechodném pohřebišti (1814-1817) na bývalých školních polích tzv. Na Poustkách.(2)

      V červnu r. 1840 byly opraveny na náklady obce dva kříže s vyobrazením sv. Fabiána a sv. Sebastiána.Tyto kříže pravděpodobně stály u kostela z doby působení faráře Roschera ( počátek 18. století ). V některých pramenech se uvádí, že stály u tzv. pivního sklepa. Tyto sklepy se ovšem nacházely v místech dnes tzv. Ovčín. Pravdu se už bohužel nikdy nedozvíme.


1) 2. března 1729 byl na faře zavražděn

2) viz kapitola Pohřebiště